Ida fulgte studiedrømmen og tog til Australien!

"Da jeg var ved at være færdig med gymnasiet, bestemte jeg mig for, at jeg ville prøve noget nyt og studere et andet sted på uni. Så jeg kontaktede Education Abroad, og fik god studievejledning af dem. De hjalp mig med at søge ind på en Bachelor of Business ved Queensland University of Technology i Australien. Sådan startede mit eventyr"

 

Fra business til sygeplejestudiet

"Det hele gik nemt, og uden problemer var jeg i Australien 6 måneder senere - og jeg elskede det. Jeg boede i en studiebolig, og mødte rigtig mange nye mennesker på mine første par dage i Australien. Og selvom jeg var af sted helt alene, mødte jeg så mange at jeg slet ikke havde tid til at savne nogen eller noget derhjemme, og slet ikke vejret.

Da jeg så startede uni en uge senere (stadig jet-lagged...), blev jeg lidt skuffet over, hvor svært det var at møde folk til undervisningen, hvor der ofte var tæt på 1.000 mennesker, og ingen rigtig snakkede sammen. Vi havde dog også undervisning i mindre klasser med flere diskussioner, og her var det straks meget nemmere, da det var de samme man så hver uge, og klasserne var meget mindre.

Efter det første semester på business-studiet på QUT, besluttede jeg mig for at skifte til sygeplejestudiet, og indtil videre, så elsker jeg det!"

ida and friends partying while studying in australia

Surfing efter undervisning

"På QUT har jeg joinet en klub for surfere, hvilket jeg på ingen måde fortryder. Jeg har lært en masse mennesker at kende, og de praktisk talt min familie nu i Australien. Det tager omkring en time med toget, at komme til stranden, men ellers har vi også en 'fake' strand midt i byen, hvis ikke du har tid til at tage helt ud til kysten. Jeg prøver dog at tage til kysten i hvert fald én gang om ugen, for at blive bedre til at surfe.

Jeg er så glad for, at jeg besluttede mig for at tage hele min uddannelse her, og det har, indtil videre, været en oplevelse for livet. Jeg håber andre bliver inspirereret til at gøre det samme, for det er virkelig det hele værd!"

ida and her friends have a pool party in Australia

Sådan hjalp KILROY mig af sted

"Education Abroad hjalp mig for det første med at udvælge min destinationer. Jeg fortalte dem, at jeg gerne ville til et varmt sted, der gerne måtte have både lidt storby over sig og gerne en strand relativt tæt på. Eftersom jeg gerne ville tage en bachelor i Business, fortalte de mig om QUT i Brisbane, og herefter fik jeg hjælp til ansøgningsprocessen og kommunikation med universitetet. 

Det bedste ved at studere i udlandet er alle de nye mennesker, du møder. Du får venner alle steder fra, og så får du minder for livet. Derudover er der mulighed for at rejse, mens man studerer, man får mulighed for at opleve andre kulturer og du oplever en anden del af verden på tæt hold."

ida and friends in white clothes while studying in Australia at Queensland University of Technology

Mit råd til andre studerende

"Hvis du er i tvivl om du skal tage af sted: Gør det! Det kan ikke understreges nok, hvor fed en oplevelse det er! Tiden flyver hurtigere end man regner med, så det gælder om at nyde det. Og husk, hvis du skal bo i Brisbane, så tag en hoodie og et par lange bukser med, for det kan blive koldt indimellem."

Din browser er forældet. Du kan opdatere til en nyere version her

Hov! Den side, du søgte, er ikke tilgængelig. Vi håber, at du finder det, du søger.